Klasyczne garnitury na ślub

Najważniejsze w przypadku stylizacji Pana Młodego jest dobór garnituru, fraka lub smokingu. Do tego dodatki, czyli buty i koszula oraz muszka lub krawat. Wydawać by się mogło, że w przypadku Pana Młodego stylizacja jest znacznie łatwiejsza od Młodej Panny, bo ślubna moda męska nie zmienia się tak gwałtownie jak damska, jednak nie rzadko napotykamy na całe mnóstwo problemów.

Jeszcze do niedawna popularne było wybieranie takiego garnituru, który pełnić miał potem funkcje garnituru wizytowego, jednak obecnie odchodzi się już od tej tradycji i panowie decydują się na wybór stroju wyłącznie na tę jedyną, niepowtarzalną okazję.

W dobrym tonie jest dobór garnituru i dodatków do kreacji Pani Młodej. Chodzi tu szczególnie o to by zarówno na stroju Panny jak i Pana pojawiły się te same akcenty kolorystyczne. Na przykład koszula może być tej samej barwy co ozdoby na sukni Panny Młodej, lub pasować do koloru całej sukni, albo taki zestaw jak mucha i kwiat we włosach Panny Młodej w tym samym odcieniu.

Staromodny frak to klasyczna i elegancka propozycja dla mężczyzn na ślub. Charakterystyczną cechą górnej części stroju jest brak zapięcia, spodnie natomiast nie mają mankietów, lecz dwa lampasy po bokach. Obowiązkowo pod frak wkłada się białą koszulę i kamizelkę wyciętą w szpic. Ważnymi dodatkami jest biała muszka i czarne, lakierkowe buty.

Panowie często wybierają smokingi. Wybór jest ogromny i w tym przypadku panuje jednak większa dowolność. Klasyczny kolorem jest w tym przypadku czarny. Ważnymi dodatkami są czarny, plisowany pas i czarna muszka, pamiętać należy, że do smokingu nie pasuje krawat. Do takiego zestawu często dobierana jest czarna kamizelka i biała koszula. To najbardziej tradycyjny zestaw. Bywa, że panowie wyłamują się z klasycznej czerni i wprowadzają dodatki w kolorze bordo i stali. Do smokingu jednak obowiązkowe są czarne lakierki.

Największą popularnością cieszą jednak się garnitury. Fasonów i kolorów jest cała masa. Podczas doboru nie obowiązuje właściwie żadna zasada, oczywiście pamiętajmy o tym, że garnitur musi przede wszystkim dobrze leżeć. O kolorze, który panowie wybierają decyduje przede wszystkim pora roku. Latem królują beże, jasne szarości, szyte najczęściej z lekkich tkanin z dodatkiem lnu. W zimie stawia się na czernie, grafity, granaty i głębokie brązy. Szalenie modne ostatnio stały się prążki na garniturze, szczególnie te połyskujące. Często wybierana jest też krata. Dobór dodatków to niełatwa czynność. Wszystko powinno być spójne i tworzyć uroczystą całość.

Kiedy mamy już świetnie ubraną Parę Młodą, przychodzi czas na dalszy ciąg przygotowań – modny wystrój lokalu ślubnego.